Muayne

Biz her zaman her ofis ziyaretinde her hastanın planlanmış ihtiyaçlarını temin edemememize rağmen bunu ilk konsültasyonda yapmak önemlidir. Bu sebeple, bazı hastalar akşamları ve cumartesi randevularını önerirler. Hastalara ne kadar yakın bir tarihte randevu almak istedikleri sorulmalıdır. Daha sonra, cerrahı da zor durumda bırakmadan ama ilk konsültasyon için de gerekli zamanı bırakarak o tarihe olabildiğince yakın bir tarihte randevu vermek için çaba sarf edilmelidir. Hastalar doktorların hiç dakik olmadıklarını düşünürler, doktorların tersine hastalar ise belirlenen zamanda gelmek için çaba gösterirler. Hastaları mümkün olduğunca randevu saatinde görmek genel bir nezaket kuralıdır. Ancak, geç kalınacaksa da varmadan ya da yoldayken hastaları bilgilendirmek güzel bir uygulamadır.

Randevu alan personel arayanın ismini, adresini ve iletişim bilgilerini kayıt altına almalıdır. Ayrıca konsültasyon nedeni için bilgi almak da önemlidir. Bazı insanlar bu bilgileri telefonda yabancı bir kişiye açıklamakta tereddüt edebilir. Ancak, randevu alan personel hasta gizliliğinin son derece önemli  olduğunu belirtirken, bu soruların müdahale türünün hastanın istediği yöntemi uygulayıp uygulamadığını belirlemek için sorulduğunu açıklamalıdır. Bu ayrıca cerrahın hastanın ilk konsültasyonu için hazırlanmasına yardımcı olan kayda değer bilgileri ve o randevu için ayrılan gerekli zamanın iyi değerlendirilmesini sağlar. Cilt lezyonlarının giderilmesini isteyen hastalar ilk ziyarette yüz gençleştirme operasyonu isteyen hastalar kadar fazla zaman gerektirmeyebilir. Randevunun gerçekleştirilmesinden sonra, hastalara bir bilgi paketinin mail olarak gönderileceği ya da web siteden indirilebileceği bilgisi verilir. Günümüzde çoğu cerrah hastaya ilk olarak online bir döküman doldurmasını önerir, böylece ilk ziyaret süresince doktorun bekleme odasında bunun yapılmasına gerek kalmaz.

Bazı hastalar plastik cerrahın gelecek posta, telefon, faks, elektronik posta ya da diğer iletişim türlerini almak istemeyebilirler. Bu istekleri temin etmek için özel bir dikkat ve özen gösterilmelidir. Randevu alan personel hastaya ofisten gelen yazışmaları hangi adresten teslim almak istediğini sormalıdır. Bu durumda, plastik cerrahi ofisinden geldiği ile ilgili hiçbir belirti olmayan zarf ve faks kapak sayfaları kullanılması gibi öneriler sunulabilir; zarflar cerrahın ya da ofisinin ismi ya da logosu olmaksızın sadece açık adresi içermelidir. Hastanın gizliliği yararına, randevu alan personel hastaya özellikle cerrahla nasıl iletişim kurmak istediğini (ev, cep ya da iş telefonu ya da elektronik posta yolu ile) sormalıdır.